Kiezen voor levensvatbaar perspectief

Febelgra toonde zich vorige week alvast tevreden met de aankondiging dat de federale regering de corona-steunmaatregelen voor bedrijven verlengt tot in ieder geval eind september van dit jaar. Een week eerder zetten de bedrijfsinformatie-experts van Graydon nog kanttekeningen bij de overheidssteun: ‘Juist de pandemie kan worden aangegrepen om het kaf van het koren te scheiden’. Ondertussen wachten verschillende grafische ondernemers het einde van de crisis niet langer af: zij investeren alvast in de toekomst.

Om de Belgische economie te helen, pleit Graydon Belgium er voor om overheidssteun alleen te geven ‘aan die bedrijven die door de coronacrisis tijdelijk moeilijkheden ervaren, niet aan zomaar elk bedrijf’. De data-specialisten doen die aanbeveling in hun rapport ‘Spook- en Zombiebedrijven versus Covid-19’. Ze ontwikkelden een algoritme voor de opsporing van spookondernemingen (die op papier wel bestaan, maar geen economische activiteiten ontplooien) en zombiebedrijven (die minstens vijf jaren oud zijn én de drie laatste opeenvolgende jaren een negatief eigen vermogen publiceren).

Levensvatbare ondernemingen steunen

Volgens Graydon Belgium kwalificeert van alle bedrijven ouder dan vijf jaar bijna één op de tien (9,4%) als zombiebedrijf. Het gaat in bijna twee derde van de gevallen om eenmanszaken en het restant (33,6%) betreft bedrijven met maximaal 49 FTE’s in dienst: ‘In bijna alle gevallen is dus sprake van wat in ons land als KMO beschouwd wordt.’ Prof. Rudy Aernoudt (Corporate finance, UGent) stelt in zijn inleiding van het rapport ‘dat deze walking deads kapitaal en arbeidskrachten onttrekken aan de productieve economie. Met hun lagere marges fnuiken ze de normale werking van de markt en vormen ze oneerlijke concurrentie voor structureel gezonde bedrijven. Met de analyse van Graydon kan de overheid beter bepalen welke ondernemingen levensvatbaar zijn en daadwerkelijk steun verdienen.’

In de ‘Top-50’ van sectoren met de hoogste percentages aan zombiebedrijven komt de grafische industrie gelukkig niet voor (maar de sector ‘uitgeverijen van kranten’ scoort 22,5% volgens Graydon wél ‘hoge waarden’). Het rapport is voor grafische ondernemers dan ook wellicht vooral interessant om zich te kunnen verdiepen in de marktomstandigheden van de sectoren die zij (willen) bedienen.

Grafische sector herstelt

De grafische sector lijkt zich volgens cijfers Statbel ondertussen te herstellen. Eind vorig jaar vertoonde de omzet, na drie kwartalen van daling, voorzichtig weer een opgaande lijn. Ook de investeringen binnen de sector trokken in de tweede helft van 2020 alweer aan, tot bijna het niveau van een jaar eerder. Verschillende grafische bedrijven geven er blijk van ondanks de crisis (of er door versneld) duidelijke keuzes te maken en daar juist nu ook naar te handelen. Zo maakte Ducaju kortgeleden bekend een nieuwe 6-kleurenpers met lak toe te voegen aan het machinepark voor de efficiënte productie van hoogwaardige (voedsel)verpakkingen van karton. Ook Groep Matthys stelt met een nieuwe pers verder scherp op haar strategie, door met haar folie-specialisme ook nadrukkelijk de kansrijke markt van voedselverpakkingen te gaan bedienen.

Group Joos nam vorig jaar een nieuw hoogvolume inkjetsysteem in gebruik. Etikettenprodicent Digi-Paq uit Kortemark installeerde recent een derde inkjet-labelpress om aan de vraag te kunnen voldoen. En Moderna Printing zette de installatie van de 80-paginapers ook door. De investeringsbeslissing werd weliswaar al begin 2019 genomen, maar de coronacrisis bevestigde de toekomstvisie nog eens, legde Eric Bongaerts uit in Grafisch Nieuws:met de nieuwe pers kan Moderna nu veel meer producten in verschillende paginavolumes rendabel produceren ten opzichte van vroeger.

Op zoek naar kansen

De genoemde voorbeelden hebben gemeen dat deze bedrijven hun specialisme verder bestendigen door het uit te bouwen, efficiënter te maken en er waar mogelijk nieuwe markten mee aan te boren.

Uiteraard is het zaak de spook- en zombiebedrijven te mijden en op zoek te gaan naar de sectoren waar kansen ontstaan. Statbel rapporteerde juist vorig week bijvoorbeeld dat het aantal ondernemingen in België weer stijgt: in maart waren er bijna vier procent meer BTW-plichtige bedrijven dan in maart 2020. De groei doet zich met name voor in de bouwnijverheid, de detailhandel, de reparatie van auto’s en motorfietsen, en wetenschappelijke en technische activiteiten. 

Ed Boogaard
Als onafhankelijk vakspecialist volg ik de ontwikkelingen in de grafische en media-industrie op de voet – nieuwsgierig naar de achtergronden, benieuwd naar de betekenis en altijd op zoek naar een ander perspectief. Sinds 2000 publiceer ik over de ontwikkelingen in de grafische industrie; eerst als (hoofd)redacteur van vakblad Graficus en sinds 2007 als zelfstandig tekstschrijver. Mede-oprichter van De Grafische Vakpers, platform voor onafhankelijke journalistiek voor de betrokken graficus.