FESPA ’21 platform voor jetinktaanbieders – deel 2

EVENEMENT – FESPA ’21 bracht ook nu weer jetinkten als een noodzakelijke consumable, printers lijken toch belangrijker. Toch bepalen kwaliteitsontwikkeling en gezonde jetinkt-parameters de progressie in de wideformatbranche. Deel 2 van het overzicht.
Reggiani stapt in watergebaseerde pigmentinkten


Fespa’21 toonde dat EFI Reggiani ‘óm is’. Deze roll2roll textielprint-machineaanbieder fabriceert in Italië naast grote printmachines ook eigen HQ-textielinkten. Door corona vertraagd gelanceerd in onze regio, presenteerde Adele Genoni, EFI Reggiani’s Sr Vice President and general manager, nu in Amsterdam de 180cm brede roll2roll multipassprinter met inlijn-fixatiedroging: de ‘Terra Silver’ gebruikmakend van Terra pigmentinkten. Die watergebaseerde pigmentinkt print per keur met twee Kyocera KJ4B Series printkoppen (2×8 kleuren, totaal 16 printkoppen à 600dpi). Dankzij het ‘stick-belt’ transport zijn gebreide en/of elastische fashionstextiel ook verwerkbaar; katoen, viscose, linnen en mixstoffen voor outdoor-, home-, kleding en accessoiretextiel. Er is een Terra Silver à 190 lengtemeters/u output en Terra Gold-uitvoering à 325 lengtemeters/u. Hiermee zit EFI Reggiani Kornit’s ‘stick-belt’-printer Presto-S op de hielen. Het bijzondere van ‘stick-belt’-printers is dat ze zowel elastische fashionstextiel alsook softsignagetextiel met dezèlfde watergebaseerde pigmentinkt kunnen printen. Dus ook wel overlappend met EFI VUTEk’s softsignageprinter, de FabriVU-serie.
Digitexink wil óver zijn grenzen


De Turkse inktaanbieder uit Istanbul, Digitexink (2015), demonstreerde statisch eigen inkten op een 1440dpi wideformat DTI Racer 1803T dyesublimationprinter (à US$ 12.000). Digitexink’s inkten-oeuvre adresseert vooral fashion en softsignage textielinkten; polyestertextiel-sublimatieinkten, disperse dye-inkt voor directprinten op polyester, watergebaseerde pigmentinkten, reactieve textielinkten voor meerstappen-proces in niet-polyestertextielen, disperse inkten en codeerinkten. Digitexink voert ook een ‘Direct Textileprinter / Digital Flag Textileprinter DTI Racer Flag 1803S. Gezien dit printer- plus inktenaanbod wil het jonge Digitexink meer dan de thuismarkt bedienen; vandaar hun beursstand op Fespa’21. Maar met een alleen Turks gesproken YouTubefilmpje en nog ontbrekende webshop, is er nog een traject te gaan.
Swiss Performance Chemicals AG (SPC Basel-Ch 2006) is stilaan vaste exposant op Fespa geworden. Vooral omdat SPC verschillende jetinkten levert. Laatste nieuws: ‘Swiss Performance Chemicals AG kondigt aanzienlijke uitbreiding aan van zijn productiefaciliteit voor digitale inkten in Bazel’. Onder de merknaam SwissJet brengt men productiepakketten voor billboards, fashion, vlaggen en banners. In die pakketten zitten verspreid twee Hanway multipass-wideformatprinters à 183cm (Panthera S2 en S4) en 320cm breed (Panthera S4-3200); printen beiden 2x CMYK of achtkleuren met Kyocera KJ4B-0300 printkoppen waarvan exploitatiekostenbandbreedtes (TCO) worden gegeven: van 0,316 €/m2 tot 0,674 €/m2. Dit bij inktgebruiken van 3,9gr/m2 tot 10gr/m2 op diverse substraten.
Avonturier versus serieuze specialist


‘Met jetinkten kun je ook wel eens iets proberen’ moet de gedachte geweest zijn bij D.CInk; op Fespa’21 de meest onnaspeurbaar gebleven inktexposant. Indrukwekkende etikettering maakte nieuwsgierig, maar zonder standbezetting kom je niet ver. D.CInk; een onzorgvuldige inktenverkoper met de slogan ‘Refrech Color in Your Mind’. Begerig om op Fespa’21 aandacht te trekken en het vervolgens in alles af laten weten. In geen enkel medium te vinden! Kennelijk een avonturier; niet ongebruikelijk onder kleine jetintktaanbieders om het eens te proberen, zonder sporen achter te laten.
Polychromal uit Alkmaar deed het véél beter. Is ook vaste, bescheiden Fespa-exposant. Exposeert met OEM-vlakbedprinters tot max 200x130cm voor rechtstreeks beprinten van geanodiseerde aluminium bedieningsplaten. Niet te verwarren met polyestergecoat aluminium. Daarvoor brengt het gespecialiseerde Polychromal een eigen gepatenteerde jetinkt op de markt. Na het printen en drogen wordt de beprinte plaat in een chemisch bad gedompeld, waardoor de inkten echt slijtvast sublimeren ín de aluminiumanodehuid. Vooral van toepassing bij de scheepsbouw in de schepencommandocentra.
Jetinktcartridges voor ‘wederverkopers’


Panovo GmbH uit Wuppertal bood in zijn uitgebluste Fespa’21-stand jetinktcartridges aan voor ‘wederverkopers’. De stand omvatte een HP- en Canon-wideformatprinter. Zeg maar een stand waar potentiele jetinkt-bulkverhandelaars terecht kunnen om hun afzet naar kleinverbruikers (die per gevulde en gechipte cartridge inkten inkopen) te faciliteren. Panovo zegt dat het om “gereviseerde en gerecyclede inkttanks en inktpatronen voor plotters gaat. Ons aanbod is gericht op gespecialiseerde dealers en wederverkopers. In onze productie in Duitsland gebruiken we alleen hoogwaardige grondstoffen. Op deze manier maken we probleemloze printprocessen mogelijk in volledige compatibiliteit met het originele product van de plotterfabrikant.” Is men hier circulair goed bezig? Intuïtief denk ik van wel. Men haalt lege inktcartridges uit retourstromen. Na reiniging en goedkeuring plus nieuwe doos er omheen voor verkoop aan de geschikte partner. Toch is het moeilijk om vertrouwen in Panovo te krijgen, gezien de amateuristische opzet en dito vindbaarheid van referenties.
Effectieve wetgeving legt inktenchemie aan banden
Op de Fespabeurs was goed merkbaar dat progressieve jetinktaanbieders werken binnen wetgevende kaders. Liep je 80er jaren over Fespa- en drupabeurzen, kwam de stank je van alle kanten tegemoet; veroorzaakt door alle analoge- en vervolgens digitale solventverdampende signprint- en drukprocessen. 1991 startte de stichting OPS (strijd tegen beroeps/schildersziekte). Vervolgens het EU-initiatief, in Nederland vertaald als KWS-2000 (bestrijding emissies vluchtige organische stoffen) met wetgevende kracht, gecontroleerd en afgedwongen door provincies en Arbo. Toen kwam REACH; de EU-wetgeving van kracht per juni 2007; de strengste wet tot nu toe die chemische stoffen regelt. Die wet richtte zich op de productie en het gebruik van chemische stoffen en hun potentiële effecten op zowel de menselijke gezondheid als het milieu. Zeg maar dat binnen 25 jaar ‘de knop is omgezet’ naar risicovrij productgebruik binnen inktenverwerkende branches (inkt/verffabrikanten, drukkerijen, signbedrijven, schildersbedrijven, carrosserieherstellers). Toch lijkt het alsof greenwashing bedrijven dichter binnen wettelijke milieudoelen brengt, zoals het veelgebruikte ‘eco’. Eerder valt dat in de categorie ‘marktering’ dan dat het een bewijsbare netto bijdrage levert.
Kopfoto: Persconferentie Durst Fespa’21: Neil Felton, Fespa CEO (links) ontmoet Christoph Gamper, CEO Durst (uiterst rechts). Durst maakt HQ-jetinkten voor alle wideformatprint-substraten. Uiterst links Wouter van As, voorzitter FESPA Nederland en bestuurslid Fespa Global. Ging het ook over bezoekersaantallen? FESPA ’21 trok ca. 8.000 dagbezoekers FESPA ’ 16 Amsterdam trok er 23.240 en de voorlaatste FESPA ’19 in München ontving 21.780 dagbezoekers
