Duurzame technologie voor de Vlaamse bedrijven.

Het VITO (Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek) treedt naar buiten.

Voor de corona-uitbraak organiseerde het VITO onder de naam ‘Clean Vision Summit’ in congrescenter LAMOT in Mechelen een netwerk-event (18 februari) voor de bedrijfswereld. Voor wie het VITO niet kent: het betreft een internationale onderzoek -en consulting groep van bijna 1000 personeelsleden die werkt rond het actuele thema ‘duurzaamheid’. Voor de grafische sector heeft het VITO o.a. in 2014 BBT’s (best beschikbare technieken) opgesteld met daarin technologie-richtlijnen om in de grafische sector duurzaam te produceren. Deze werden destijds gebruikt als advies voor groene steunmaatregelen voor de overheid.

Deze Summit werd voor de eerste maal georganiseerd met als hoofddoel te netwerken met Vlaamse bedrijven, kennis -en innovatie-instellingen. Het event met o.a. een Tech beurs, technologie- ‘pitches’ en keynote-presentaties trok 450 deelnemers aan.

De eerste en meteen belangrijkste keynote-spreker was Hans Bruyninckx, directeur van het European Environment Agency. Dit is een afdeling van de Europese gemeenschap met als taak objectieve informatie over de omgeving te verzamelen. In zijn Keynote ‘The European Green Deal, Innovation and investement strategy for a new economic model’ kregen we een high-level presentatie over de groene toekomstplannen van Europa. In zijn inleiding toonde Hans ons de top 10 risico’s en impact zoals gepresenteerd op het World Economic Forum 2020.  Een beetje hallucinant is dat naast de gekende problemen als klimaat, cyberattacks en watertekort ook ‘besmettelijke ziektes’ in de top 10 van grote impact staan!

Fig 1. Top 10 risico’s en impact voor de toekomst op het World Economic Forum 2020. Er valt hier in volle Corona-crisis slechts één conclusie te trekken: ‘the future is now!’

Klimaat heeft een negatief toekomstbeeld onder de bevolking en de objectieve cijfers van het European Environment Agency zijn hierop geen uitzondering. Om de doelstellingen van Europa zal er een versnelling hoger moeten worden geschakeld.

Fig 2. De CO2-uitstoot is in Europa weliswaar gedaald, maar een sterkere daling is noodzakelijk om de Europese doelstellingen te behalen.

Europa streeft met zijn ‘green deal’ een klimaatneutraal Europa in 2050 na. Zoals uit bovenstaande grafiek blijkt geraken we er niet met de bestaande plannen! Zoals te verwachten wordt ‘innovatie’ vooruitgeschoven als een sleutelelement om de nieuwe doelstellingen te behalen. Hierbij geldt de alom gekende leercurve: van experiment naar sterke groei tot afgevlakte stabilisatie. Nieuw is dat er ook een ‘phase out’-curve gedefinieerd wordt: hierbij wordt het uitfaseren van technologieën aangepakt. Hierbij bouw je methodisch een optimaal werkende technologie af. Je kan een optimaal proces afbouwen ten voordele van een andere technologie. Om verandering te bewerkstelligen en te versnellen kan dit inderdaad even belangrijk zijn als innovatie: hoe correct afscheid nemen van voorbijgestreefde technologie? Voorbeeld hiervan is Biodiesel: brandstoffen van plantaardige oorsprong lossen de CO2-uitstoot niet op en zijn eigenlijk een Quick-fix oplossing waarbij uitfasering wenselijk is.

Fig 3. Naast de innovatiecurve is een ‘phase out’-curve gedefinieerd: noodzakelijk om te komen tot verandering.

Naast innovatie/uitfasering wordt er ook een sterke nadruk gelegd op fundamentele gedragswijzigingen om tot een klimaat neutrale economie te komen. Voorbeeld is bijvoorbeeld mobiliteit in een grootstad: in Kopenhagen gebeurt dit bijvoorbeeld voor 83% met de fiets, in Brussel bijna onbestaande!

Aan de klimaat neutrale economie hangt een flink kostenplaatje vast: duizend miljard euro met 500 miljard uit de Europese begroting, 300 miljard van investeerders en 200 miljard van de Europese Investeringsbank.

Fig 4. Budgettering van ’the European Green deal’ met o.a. 500 miljard rechtstreeks uit de Europese begroting.

Volgende keynote kwam van Wim Michiels, CEO van Proviron, producent van chemisch grondstoffen. Interessant aan zijn verhaal is de analogie met drukkerijen: een evolutie van louter chemische producent naar ontwikkelaar, producent én marketeer van functionele oplossingen voor nichemarkten. Een verhaal dat direct transponeerbaar is naar de grafische sector.

Fig 5. Wim Michiels van Proviron licht de evolutie van zijn bedrijf toe.

Het VITO mag terugblikken op een eerste geslaagd netwerkevent met de Vlaamse industrie. De boodschap is duidelijk: verandering is nodig om een duurzame Vlaamse industrie op te bouwen. Hierbij dient ingezet te worden op de juiste technologische innovaties, ecologisch onverantwoorde technologieën dienen methodisch uit gefaseerd te worden en fundamentele gedragswijzigingen zijn noodzakelijk. Een korte video van dit event kan je via deze link bekijken.

Fons Put
Fons begon zijn carrière als service engineer bij de KODAK Graphic Division in Brussel.
Na 2 jaar trad hij in de wereld van de kranten in de CONCENTRA groep: eerst als de
coördinator voor de afdeling "Imaging" en later als de grafische/technische specialist.

Sinds april 2006 is Fons senior consultant bij VIGC. In deze functie voerde hij talrijke
projecten op kleurmeting & normalisatie, publiceerde meerdere papers en doceert print professionals in de wereld van kleur.