Optimalisering drukproces (dmv ISO 12647)
In een notedop: Dankzij de ISO 12647-standaard kunnen drukkerijen efficiënter - en dus goedkoper - produceren: minder inschiet, betere overeenkomst proef/drukwerk. Het VIGC adviseert drukkerijen bij het werken volgens deze norm. Onze praktijkgerichte methodiek, waarin we ook de drukpers op zich testen, werd reeds bij meerdere drukkerijen met succes toegepast. Hier vindt u een rapport (pdf) met het resultaat van onze begeleiding!
Contactpersoon: Fons Put
Drukkerijen staan sterk onder druk. Enerzijds financieel, oa. door de concurrentie uit de zogenaamde lageloonlanden. Anderzijds worden klanten steeds veeleisender. Ze willen een perfecte (kleur)kwaliteit, die voorspelbaar is en consistent is over de tijd heen én dit met een zeer korte doorlooptijd.
Investeren in de nieuwste technologie kan een oplossing bieden voor een hogere productiviteit. Maar minstens even overtuigende resultaten worden er bereikt door het hanteren van de standaard ISO 12647. Door volgens deze ISO-norm te werken, wordt de kleurkwaliteit niet alleen beter voorspelbaar - maw: de proef komt beter overeen met het uiteindelijke drukwerk - maar ook wordt het proces efficiënter, met minder inschiet als meest opvallende resultaat. ISO 12647 is waarschijnlijk de eerste ISO-standaard die u echt iets oplevert! En klanten eisen het ook: IKEA werkt vanaf 2007 enkel nog met drukkerijen samen die volgens ISO 12647 kunnen drukken...
Als u reeds met color management (kleurbeheer) bezigt bent in de prepress, is drukken volgens ISO 12647 een logisch, zelfs noodzakelijk vervolg. Een ICC-outputprofiel heeft immers enkel zin indien de drukpers ook werkelijk volgens dat profiel kan drukken. Niet één keer, maar elke dag.
VIGC diensten
Als u hulp zoekt bij ISO 12647, dan bent u bij ons aan het juiste adres. Binnen dit kader biedt het VIGC meerdere diensten aan. In de eerste plaats een volledig adviestraject, waarbij drukkerijen begeleid worden naar het drukken volgens ISO 12647. Voor bedrijven die willen controleren of ze reeds conform deze standaard drukken, bieden we daarnaast de ISO 12647-snelttest aan.
ISO 12647-begeleiding
In dit relatief uitgebreide adviestraject wordt zeer veel aandacht besteed aan kennisoverdracht. Het is immers de doelstelling dat drukkerijen achteraf zelf het ganse proces kunnen monitoren en er voor kunnen zorgen dat ze binnen de specificaties blijven werken. Zo wordt er ook aan alle betrokkenen een seminarie gegeven om hen kennis te laten maken met de norm, de doelstelling, de werkwijze en vooral de voordelen. Indien iedereen op een correcte manier meewerkt, betekent werken volgens ISO 12647 immers een vereenvoudiging van het ganse proces.
Tijdens de begeleiding worden er een drietal druktests uitgevoerd, om zo het drukproces in kaart te brengen en te optimaliseren. De eerste druktest omvat ook een zogenaamde 'afnametest', waarin we controleren of de mechanische kwaliteiten binnen internationaal aanvaarde specificaties vallen. Van deze tests worden uiteraard uitgebreide, maar zeer overzichtelijke rapporten gemaakt. Hierin worden de verschillende geteste parameters door middel van grafieken visueel in kaart gebracht. Hier ziet u enkele voorbeelden (klik op de thumbnail voor een grotere grafiek).
Een uitgebreidere presentatie over de werkwijze van het VIGC in dit kader inclusief enkele belangrijke conclusies werd begin 2007 gegeven op een info-avond van Febelgra. U kan de slides en de mp3 hier downloaden.
Wat levert het op?
Het resultaat van deze begeleiding is niet alleen dat de drukkerij conform de ISO-standaard kan drukken, ook heeft de praktijk bewezen dat de drukkerijen sneller op kleur zijn (met minder inschiet en dus minder verlies als gevolg) en dat de kleurproeven beter overeenkomen met het uiteindelijke resultaat. Dit maakt dat er heel wat besparingen op machinetijd en papier kunnen gerealiseerd worden, dat er minder jobs afgekeurd worden op het vlak van kwaliteit.
De kostprijs
Deze hangt af van het aantal gepresteerde dagen voor het begeleidingstraject en wordt per gepresteerd uur afgerekend, aan de standaard consulting tarieven van het VIGC (leden: 731,16 EUR/dag, niet-leden: 987,07 EUR/dag; excl. vervoersonkosten en BTW).
ISO 12647-sneltest
Bedrijven die enkel willen controleren hoe hun kleurkwaliteit zich verhoudt tot de ISO-standaard, kunnen de ISO 12647-sneltest laten uitvoeren. Hier gaan we als volgt tewerk: u ontvangt een PDF X-1a file, geconverteerd naar het ICC-profiel van het door u opgegeven papiertype. Deze verwerkt u vervolgens binnen uw workflow en drukt u op het opgegeven papiertype, met uw standaard specificaties. Een beperkt aantal goede drukvellen verstuurt u vervolgens naar het VIGC, waarna wij het uitmeten. U ontvangt een volledig rapport met oa. de kleurruimte van uw drukproces, de punttoename, papierwit, grijsbalans, ... en dit alles in relatie tot de specificaties en toleranties vastgelegd in ISO 12647.
De kostprijs voor de ISO 12647-sneltest is 341,22 EUR voor leden (exclusief BTW en verplaatsingskosten). Niet-leden betalen 460,64 EUR (exclusief BTW en verplaatsingskosten).
Doelgroep
Alle vellen- en rotatieoffsetdrukkerijen. In de nabije toekomst zal dit ook uitgebreid worden naar flexo- en zeefdrukkerijen.
Meer informatie
Voor meer informatie kan u terecht bij Fons Put op het nummer
+32 (0)14 40 39 96
Getuigenissen: benieuwd naar de ervaringen van enkele van onze klanten? Lees dan snel de getuigenissen van drukkerij Gianotten en van Moore Response Marketing.








